Оспа мавп: Що відомо про нову загрозу миру

3


Оспа мавп: Що відомо про нову загрозу миру

Дослідження, проведені в Португалії та Великій Британії, дозволили отримати захоплюючі нові відомості про вірус віспи мавп.

Генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Тедрос Адханом Гебрейєсус оголосив спалах віспи мавп, що має міжнародне значення надзвичайною ситуацією у сфері охорони здоров’я. За даними ВООЗ, небезпечну вірусну інфекцію виявлено у 75 країнах та територіях світу, зафіксовано понад 16 тис. випадків зараження та п’ять летальних випадків. Більшість заражень, як і раніше, виявляються в Європі та Америці, в основному серед чоловіків.

Мутує напрочуд швидко

Проведене португальськими вченими дослідження, результати якого були опубліковані в журналі Nature Medicine, пропонує найглибший погляд на генетичний матеріал вірусу віспи мавп. Дослідники взяли зразки у 15 хворих і порівняли геноми вірусу, що заразив їх. У кожного з пацієнтів було виявлено штам віспи мавп з Нігерії, який призвів до попереднього спалаху інфекції у 2018-2019 роках у Великій Британії, Ізраїлі та Сінгапурі.

Але аналізи показали, що з моменту попереднього спалаху вірус мутував 50 разів – у 12 разів більше, ніж можна було очікувати. “Ці дані повністю спростовують те, що відомо про швидкість мутації вірусу віспи мавп”, – каже автор дослідження Жоао Пауло Гомеш із Національного інституту охорони здоров’я Португалії.

У західноафриканського різновиду віспи мавп нижчий рівень смертності

Нове секвенування геному віспи мавп допомогло дослідникам краще зрозуміти нинішній спалах захворювання. Штам вірусу, що призвів до неї, відноситься до західноафриканської скарбниці віспи мавп, яка зустрічається в західному Камеруні та Сьєрра-Леоні і характеризується рівнем смертності менше 1%.

Під скарбницею (різновидом) розуміється група організмів, які можна простежити загальних предків чи загальну генетичну лінію. Існує ще одна поширена скарбниця віспи мавп, відома як центральноафриканська, яка найчастіше зустрічається в басейні річки Конго і характеризується смертністю до 10 відсотків.

Інкубаційний період віспи мавп важко відстежити

Інкубаційний період захворювання коливається в діапазоні від п’яти до 21 дня, що ускладнює відстеження поширення. ВООЗ визначила “нульового пацієнта” – перший підтверджений випадок, виявлений у людини, яка подорожувала з Нігерії до США на початку травня. Але португальські дослідники не погоджуються з ВООЗ. За їхніми даними, випадки захворювання були підтверджені в Португалії та Великій Британії вже наприкінці квітня.

Вчені вказують як на вельми ймовірний факт, що вірус міг бути завезений з країни, де віспа мавп ендемічна, наприклад, з Нігерії, але не можуть виключити й інші можливості. Наприклад, після спалаху 2018-2019 років вірус тихо поширився через людей або тварин у країнах, для яких вона не ендемічна, таких як Великобританія або Сінгапур.

При цьому, за їхніми словами, незрозуміло, чи мутована версія небезпечніша за вихідну. “Автори описують несподівано велику кількість мутацій у вірусі, але їх наслідки для тяжкості захворювання або здатності до інфікування не зрозумілі”, – зазначив, коментуючи статтю, Х’ю Адлер із Ліверпульської школи тропічної медицини, який не брав участі в португальському дослідженні.

“Ми не виявили жодних змін у тяжкості клінічної картини захворювання у пацієнтів, діагностованих під час цього спалаху”, – додав Адлер, який працював з хворими на віспу мавп у Великій Британії під час попередніх спалахів.

Передається переважно статевим шляхом

Вчені з Лондонського університету королеви Марії вивчили 528 підтверджених випадків зараження вірусом віспи мавп у 16 ​​країнах у період з 27 квітня до 24 червня 2022 року. Згідно з результатами дослідження, опублікованими в журналі New England Journal of Medicine, 98 відсотків інфікованих були геями або бісексуальними чоловіками, а 41 відсоток виявили ВІЛ. Їхній середній вік становив 38 років. Середня кількість сексуальних партнерів за попередні три місяці дорівнювала п’яти, і приблизно третина з них відвідували в цей період секс-вечірки або сауни.

Дослідження також показало, що у хворих на віспу мавп спостерігалися симптоми, раніше не пов’язані з вірусом, такі як поодинокі ураження статевих органів та виразки у роті або анусі. Багато хто з них схожий на симптоми захворювань, що передаються статевим шляхом, що може призвести до помилкового діагнозу, попереджають дослідники.

“Важливо підкреслити, що віспа мавп не є інфекцією, що передається статевим шляхом у традиційному сенсі – нею можна заразитися за будь-якого близького фізичного контакту. Однак наша робота показує, що більшість випадків передачі інфекції досі були пов’язані з сексуальною активністю, головним чином, але не виключно, серед чоловіків, які практикують секс із чоловіками”, – зазначає керівник дослідження Джон Торнхілл.

Источник: newsyou.info